Kemer Hakkında

Pek çok uygarlığa ve kültüre ev sahipliği yapan Akdeniz bölgesi doğal özelliklerinin yanı sıra ikliminin elverişliliği ve coğrafi konumu sayesinde binlerce yıldır pek çok toplumun yaşayıp yerleşmek istediği bir bölgedir.

Akdeniz bölgesinin en gözde şehirlerinden biri olan Antalya sadece ülkemizin göz bebeği olmakla kalmayıp tüm dünyaca bilinen ve tanınan bir şehir özelliğine de sahiptir. Deniz, güneş, tarih ve doğanın muhteşem bir şekilde iç içe geçtiği bu muhteşem kent Akdeniz’in en temiz ve güzel kıyılarına sahiptir.

Şehir sadece yazın dikkatleri çeken bir bölge olmayıp kış turizmine de hizmet vermektedir.

Saklı kent kayak merkezi
Antalya’ya yakınlığı nedeniyle insanlara bir günde iki mevsimi yaşamanın inanılmaz coşkusunu tatma imkanı veren bu şirin tesislerin, Antalya’ya uzaklığı 50 km, denizden yüksekliği ise 2774 mt dir. Sadece 1 saat içerisinde hem denize girilebilen hem de kayak yapma imkanının bulunduğu çok ender bir yer olan Antalya bu yolla niçin dünyanın en gözde tatil yerlerinden birisi olduğunun bize ispatlamış. Popüler dünya kentleri arasında yerini almıştır.

Şehir tarihle harmanlanmış ve hala bu harmanın eşsiz kokusunu içimize istediğimiz yerde çekebiliyoruz.

Kale içi ve Yat Limanı
Şehrin merkezindeki en önemli tarihi yerlerdendir. Kale içindeki yat limanı, surlarının ve bu surların içine gizlenmiş muhteşem ahşap evlerinin kentin eskidende ne kadar önemli bir yer olduğunu ve yine kentin mimari, sosyal, ekonomik özelliklerini gözlerimizin önüne sermektedir.

Yivli Minare ve Külliyesi
Antalya’daki ilk İslam yapılarındandır. XIII. yüzyıla ait bir Selçuklu eseridir.Anadolu çok kubbeli camii türünün en eski örneğidir. Yarım küre şeklinde 6 adet kubbe ile örtülüdür. 1372 yılında Balaban Tavşi’ye yaptırılmıştır.

Hadrian Kapısı
Antalya’daki tarihi yapılar içinde en eski ve en iyi korunmuş olanlardan bir tanesidir. Bir Roma eseri olan yapı, İ.S 130 yılında Roma İmparatoru Hadrian adına yapılmıştır. Sur kalıntılarının yıkılması sonucu ortaya çıkan kapı, kentin en güzel kapısı olarak kabul edilmektedir.

Termessos
Büyük İskender’in şahin yuvasına benzettiği ve çok istemesine rağmen alamadığı bu eşsiz kent bitki ve hayvan yapısı olarak ta eşine az rastlanabilecek bir doğal yapı sergilemektedir. Antalya Burdur karayolunun üzerinde olan kent şehir merkezinden 34 km uzaktadır. Antik tiyatrosu, Su sarnıçları, Kent surları, Gymnasiumu, Agorası, Odeonu ve Hereonu kentin önemli yapıtlarından bazılarıdır.

Aspendos
Akustiğinin sırrı hala çözülemeyen Aspendos amfi tiyatrosu günümüzde ayakta kalmış ve en iyi korunmuş tiyatrodur. 17.000 kişilik olan bu amfi tiyatro Side’ye 38 km uzaklıkta bulunmakta olup günümüzde konser, şenlik, festival ve yağlı güreşlerde de kullanılmaktadır.

Myra
Orta Çağda Aziz Nicholas’ın piskoposluğunu yaptığı yer olarak ünlenen Myra günümüzde çarpıcı kaya mezarlarıyla, Amfi tiyatrosuyla ve muhteşem şehir yapısıyla Antalya ya gelen herkesin mutlaka uğraması gerektiği bir yerdir. MÖ V. yüzyılda kurulduğu düşünülen şehir Demre ilçesinde bulunmaktadır.
Kekova doğanın insana oynadığı en güzel oyunlarından biri olan su şehri Kekova bu alanda dünyadaki en ender örneklerdendir. Depremler sonucunda çöken antik kent sular altında kalmıştır. Üzerinde tekne gezintisi ve dalışlar yapılabilen su şehri kekova Demre ili sınırları içerisindedir.

Noel Baba Kilisesi
Her çocuk noel babayı bilir… Peki noel babanın kilisesinin ve mezarının Demrede olduğunu biliyormuydunuz? Noel Baba adıyla bilinen iyilik meleği şeker amca Aziz Nicholas, Patara da doğmuş ve büyümüş; daha sonrada Myra kilisesinde piskoposluk görevi almıştır. Ününe ün katan Aziz Nicholas çeşitli ülkelerdeki inanışlara göre uçan bir arabaya sahip olan ve çocuklara hediyeler dağıtan bir kişi olarak düşünülmeye başlanmıştır. Daha sonraları her yıl 6 aralıkta Aziz Nicholas günü yani Noel bayramı kutlanmaya başlanmıştır.

Yanartaş
Doğa Antalya yı hiç bir güzellikten esirgememiş ve elinden geldiğince Antalya yı muhteşem kılmaya çalışmış. Yanartaş bunun en güzel örneklerindendir. Bilim adamlarını bile hala şaşırtmayı başaran Yanartaş kaynağı belli olmayan bir şekilde yerin altından çıkan doğal gazın binlerce yıldan bu yana yanmasıyla oluşmuş bir doğa mucizesidir.

Yüzlerce medeniyet’e ev sahipliği yapan kent, günümüzde de pek çok medeniyetten gelen insanların hayranlığını kazanmış ve her sene milyonlarca turistin akına uğramaktadır..